Bochnia

 

Bochnia to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych i najstarszych miast w Małopolsce. Położona jest malowniczo na pograniczu Pogórza Wiśnickiego i Kotliny Sandomierskiej. Takie usytuowanie miasta sprawia, że w części południowej występuje krajobraz pagórkowaty, natomiast północną część zajmują tereny równinne, otoczone przez rzekę Rabę i położoną nieopodal Puszczę Niepołomicką.

Historia:  O urodzie tego miasta i jego atrakcyjności decyduje także bogata i bardzo ciekawa przeszłość. Pierwsza wzmianka o osadzie pod nazwą Bochnia ("Bochegna") pochodzi z 1198 r., kiedy to ówczesny patriarcha jerozolimski Monachus potwierdził nadania soli z tej miejscowości dla klasztoru Bożogrobców z Miechowa. Chodziło oczywiście o sól warzoną, uzyskiwaną w Bochni ze słonych źródeł już od czasu neolitu. Warto w tym miejscu zauważyć, iż pierwsze solanki i warzelnie położone były w sąsiedztwie rzeczki Babicy, na terenach podmokłych i bagiennych, stąd też nazwa miasta wywodzi się prawdopodobnie od słowiańskiego słowa "Bohy" oznaczającego takie właśnie miejsca.

  • Przełomowym wydarzeniem w dziejach osady było odkrycie w 1248 r. soli kamiennej. Przypuszczać możemy, że stało się to przypadkiem wskutek nadmiernego pogłębiania studni solankowych przez Wierzbiętę Gryfitę - ówczesnego właściciela tych terenów. Minęły jeszcze trzy lat zanim sprowadzeni do Bochni Cystersi z Wąchocka pokierowali budową pierwszego szybu i umożliwili wydobywanie soli kamiennej na dużą skalę.

  • Okres świetności miasta to czasy panowania króla Kazimierza Wielkiego. Ten znakomity gospodarz, zreorganizował bocheńską żupę nadając jej Ordynację górniczą i rozbudowując zamek żupny, w którym wielokrotnie gościł wraz ze swoim dworem.

  • Złote czasy dla Bochni trwały przez wiek XV i I poł. XVI. Miasto położone przy ważnych szlakach handlowych na Węgry i Ruś, utrzymywało kontakty gospodarcze i handlowe z wieloma ośrodkami w kraju, a także z miastami spiskimi i ruskimi. Nic więc dziwnego, że ciągnęły do Bochni wozy z węgierską miedzią , kosztownymi suknami i smakowitym winem, a wyjeżdżały z solą i artykułami rzemieślniczymi pochodzącymi z licznych bocheńskich cechów. Nierzadko miasto odwiedzali panujący, jak: Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt Stary z Boną i synem Augustem, czy król Stefan Batory.

  • Szczególnie ciężkie czasy w historii Bochni to oczywiście okres okupacji niemieckiej (1939 - 1945). Już w grudniu Niemcy stosując zasadę zbiorowej odpowiedzialności rozstrzelali, wg różnych źródeł, od 49 do 52 mieszkańców ziemi bocheńskiej. Przez cały okres okupacji trwały deportacje na przymusowe roboty do Niemiec, łapanki, osadzenia w obozach koncentracyjnych.

  • Obecnie Bochnia jest siedzibą powiatu i miastem, które nie zapominając o swej 800-letniej historii szuka szans dalszego rozwoju w przyszłości. Kopalnia soli pełni obecnie funkcje turystyczne oraz lecznicze, miasto bowiem posiada status uzdrowiska.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

strona główna